Report z Podtrosecka

pátek 29. červen, 2018

Divoký kosatec žlutý na loukách Podtroseckých údolí.
Jsou ho plné zahrádky, ale vidět ho růst jen tak planě je vzácné.

Kameny z lásky

úterý 19. červen, 2018

Můj drahý protějšek mi rád ze svých výletů přináší dárky v podobě kamínků. :-)

Když přešel Pyreneje, chodil asi čtyři hodiny po pláži u Středozemního moře a prosíval kamení, aby pro mě našel kámen vytvarovaný do srdce.

Na svém výletu v Českém krasu se vydal na několik nalezišť Joachima Barrandeho, aby zde hledal pozůstatky mořského života v podobě zkamenělin. Přinesl mi prvohorní fosílii, vápenec s několika otisky mořských mušlí, jehož stáří může být odhadem okolo 400 milionů let.

Včera se ale opravdu vytáhl. Na výletě v jižních Čechách se brodil tři hodiny potokem a prosíval holýma rukama písek. Vyrýžoval pro mě šest kamínků českého granátu!

Mám ráda tyhle jeho dárky. Je v nich mnohem víc lásky, než v nějakých syntetických diamantech z nákupáku.

Vandr v Příhrazských skalách

úterý 15. květen, 2018

Ráda se vracím na místa, která už znám. Na taková místa, kde jsem dávno prošla hlavní turistické trasy, viděla všechny katalogové atrakce, udělala bezpočet fotek u profláklých památek. Protože teprve tehdy mě konečně nerozptylují známé vyhlídky, nezdržují hrady a jeskyně, a já se mohu soustředit na mnohem zajímavější, detailnější pozorování.

Sleduji květiny, zvířata, a úplně ze všeho nejraději skály. Fascinuje mě geologie, síla milionů let, pro něž je celá éra lidí jen krátkou epizodou. Nedávno jsem například v Českém ráji pozorovala, jak se chovají oxidy železa v pískovci. Dívala jsem se na obrazce růží, květin a ornamentů tepané ve skalách, a četla si přitom o procesech krystalizace, Liesegangových jevech, selektivní erozi a druhohorním moři. Ohromující!

Přes dvacet let s nadšením pozoruji svět. Přešla jsem Alpy, Pyreneje, desítky pohoří. Chtěla jsem všechno vidět. Ale někdy mám pocit, že až nyní mě začíná svět opravdu zajímat… :-)

***

Foto: U jediné skalní brány v Příhrazských skalách jsme napočítali desítky fascinujících ornamentů vytvořených krystalizací železa.

Plzeň slaví!

pondělí 7. květen, 2018

Plzeň na mě vždycky dělala dojem tím, jak velikášsky se zde každoročně oslavuje výročí osvobození. Nikde jinde v republice se tyto významné dny neslaví s takovou pompou, jako tady. Armádní přehlídky, veteráni, květiny, americké vlajky všude v ulicích.

Letos se město ale opravdu vytáhlo: historická rekonstrukce bombardování nádraží působí mimořádně věrohodně. Velkolepé! :

Malba č. 3: Kypreje na Lužnici

sobota 7. duben, 2018

Kypreje na Lužnici
... z mých letních cest ...

(Vodové barvy)
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace