Dobrovolnictví VI.: Jarní úklid v Hradci u Stoda

pondělí 10. duben, 2017

Když vytáhnete z řeky pneumatiku a z ní vylijete raka, víte, že tenhle úklid měl smysl. :-)

Společně ve zhruba padesáti lidech jsme uklízeli odpadky v Hradci u Stoda na Plzeňsku. Věnovali jsme se hlavně čištění těžko dostupných míst, zapotřebí bylo lezeckého vybavení, člunů i brodících kalhot. Společně jsme vyčistili lom i jeho břehy, potok a další přírodní prostory v okolí. Svět je zase lehčí o pár metráků odpadu z černých skládek. ;-)

Foto: Lukáš Foni

Dobrovolnictví V.: Zasadili jsme les!

čtvrtek 30. březen, 2017

Navzdory deštivému a chladnému předjarnímu počasí jsme zhruba ve dvaceti lidech zasadili a oplotili přes 500 stromů. Zatím se v lese u Němčovic na Rokycansku zelenají převážně plastové oplocenky, za pár desítek let to ale snad budou listy dubů, buků, lip, javorů, jilmů, hrušní a jehlice smrků a tisů.

Miluji sázení stromů. Je to nejpozitivnější činnost, jakou znám. :-)

Zimní přechod Hostýnských vrchů

pátek 17. březen, 2017

Svůj zimní přechod části Hostýnské pahorkatiny jsem zakončila na vrcholu Kelčského Javorníku. Skvělé načasování a výborná viditelnost mi otevřely pohled na sluncem zalité patero pohoří.

Miluji Zlínsko! :-)

Na fotce: v popředí Hostýnské vrchy, v pozadí vlevo Javorníky a vpravo Bílé Karpaty.

Pro inspiraci mapa zde:
https://mapy.cz/s/1tUAP

Dobrovolnictví IV.: Úklid v ptačí rezervaci Josefovské louky

pondělí 13. březen, 2017

Na nivách řeky Metuje vznikl díky dlouhodobé práci ornitologů a ochránců přírody unikátní projekt ptačí rezervace Josefovské louky. Táhlé mokřady zde poskytují ideální podmínky pro život zhruba 150 druhům ptáků. Společnou prací jsme tento úspěšný projekt podpořili i my. Ve skupině asi třiceti dobrovolníků jsme pod dohledem ornitologů uklízeli prostory luk a upravovali park pro hnízdiště mokřadních ptáků, zejména ohrožených čejek chocholatých. Na programu byl prořez křovin, pálení větví a suché trávy a celková úprava porostu luk. Vše je nyní připraveno pro návrat ptáků z teplých krajin.

Jsme rádi, že jsme svým drobným přičiněním mohli udělat něco pro udržení přirozeně bohaté rozmanitosti české krajiny.

Foto: Lukáš Foni

Dobrovolnictví III.: Úklid v lese při procházce

čtvrtek 2. březen, 2017

Vyšli jsme si ve čtyřech na odpolední procházku do lesa. Já, Pepa, Lukáš, Rendy. Jen tak, projít se ke zřícenině hradu a zpět. Pěkný les, vzrostlé stromy, zeleň, skály, historie, a všude plno odpadků. Plechovky, pet flašky, igeliťáky, papírky... Škoda je hezkého kraje, aby ho hyzdil bordel od lidí. A tak jsme se rozhodli v lese trochu uklidit. Vyčistili jsme okolí skal, areál zříceniny, trampskou bivakovnu, turistickou cestu, přilehlou silnici a nedaleké parkoviště. Ve čtyřech lidech jsme za hodinu nabrali celý pytel.

Proč?
Protože máme úctu k domovu.

Hezký den všem.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace