Dobrovolnictví VII.: Sázení jedlí v NP České Švýcarsko

neděle 23. duben, 2017

Ještě ve středověku měla jedle bělokorá v Národním parku České Švýcarsko zastoupení odhadem 30% lesního porostu. V době vyhlášení NP (r. 2000) to bylo pouze cca 0,02%. Katastrofální znečištění ovzduší ve druhé polovině 20. stol., rozmnožení škůdců a současně neochota lesních hospodářů tento strom vysazovat, vedly k tomu, že se jedle ocitla na pokraji vyhynutí.

Za posledních sedmnáct let se situace poněkud zlepšila. Vysazují se nové stromy, monokultury smrků se postupně obměňují do původního druhového zastoupení. I tak je však proces obnovy velmi pomalý, zastoupení jedle v NP České Švýcarsko se dnes pohybuje okolo 0,5 až 1%.

Společně zhruba ve třiceti lidech jsme dnes vysadili a oplotili kolem stovky stromků jedle bělokoré. Šance, že se dožijí dospělosti, je podle správy NP vysoká. I tak se ale na vzrostlý smíšený les načekáme, neboť jedle plodí šišky až ve věku 60 let.

My už se tohoto lesa možná nedočkáme. Ale příští generace ano. A právě pro ni má smysl jedle sázet. ;-)

Díky Petru Cestáři Kočkovi za organizaci!

Dobrovolnictví VI.: Jarní úklid v Hradci u Stoda

pondělí 10. duben, 2017

Když vytáhnete z řeky pneumatiku a z ní vylijete raka, víte, že tenhle úklid měl smysl. :-)

Společně ve zhruba padesáti lidech jsme uklízeli odpadky v Hradci u Stoda na Plzeňsku. Věnovali jsme se hlavně čištění těžko dostupných míst, zapotřebí bylo lezeckého vybavení, člunů i brodících kalhot. Společně jsme vyčistili lom i jeho břehy, potok a další přírodní prostory v okolí. Svět je zase lehčí o pár metráků odpadu z černých skládek. ;-)

Foto: Lukáš Foni

Dobrovolnictví V.: Zasadili jsme les!

čtvrtek 30. březen, 2017

Navzdory deštivému a chladnému předjarnímu počasí jsme zhruba ve dvaceti lidech zasadili a oplotili přes 500 stromů. Zatím se v lese u Němčovic na Rokycansku zelenají převážně plastové oplocenky, za pár desítek let to ale snad budou listy dubů, buků, lip, javorů, jilmů, hrušní a jehlice smrků a tisů.

Miluji sázení stromů. Je to nejpozitivnější činnost, jakou znám. :-)

Zimní přechod Hostýnských vrchů

pátek 17. březen, 2017

Svůj zimní přechod části Hostýnské pahorkatiny jsem zakončila na vrcholu Kelčského Javorníku. Skvělé načasování a výborná viditelnost mi otevřely pohled na sluncem zalité patero pohoří.

Miluji Zlínsko! :-)

Na fotce: v popředí Hostýnské vrchy, v pozadí vlevo Javorníky a vpravo Bílé Karpaty.

Pro inspiraci mapa zde:
https://mapy.cz/s/1tUAP

Dobrovolnictví IV.: Úklid v ptačí rezervaci Josefovské louky

pondělí 13. březen, 2017

Na nivách řeky Metuje vznikl díky dlouhodobé práci ornitologů a ochránců přírody unikátní projekt ptačí rezervace Josefovské louky. Táhlé mokřady zde poskytují ideální podmínky pro život zhruba 150 druhům ptáků. Společnou prací jsme tento úspěšný projekt podpořili i my. Ve skupině asi třiceti dobrovolníků jsme pod dohledem ornitologů uklízeli prostory luk a upravovali park pro hnízdiště mokřadních ptáků, zejména ohrožených čejek chocholatých. Na programu byl prořez křovin, pálení větví a suché trávy a celková úprava porostu luk. Vše je nyní připraveno pro návrat ptáků z teplých krajin.

Jsme rádi, že jsme svým drobným přičiněním mohli udělat něco pro udržení přirozeně bohaté rozmanitosti české krajiny.

Foto: Lukáš Foni
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace