Napsali o mně:
Červen 2023
Studentka Masarykovy univerzity z fakulty sociálních studií Tereza Navrátilová mě požádala o rozhovor pro účely její diplomové práce, která sezabývá fenoménem dálkové pěší turistiky a zasazuje jej do environmentální perspektivy. Pro účely diplomky své respondenty anonymizovala, mé názory si můžete přečíst pod krycím jménem Zuzana. ;-)
Odkaz na diplomovou práci: Chodím, prožívám, vyprávím. Tematická analýza dálkové pěší turistiky v environmentální perspektivě
Listopad 2019
Rozhovor pro outdoorový blog Travelight:
Přes 6000 km po evropských trecích...
Leden 2018
Byla jsem požádána o vyjádření k tématu cestování pro článek do Lidových novin.
Článek nese název "Češi na cestě kolem světa" a vyšel v příloze Orientace víkendového vydání 13. a 14. ledna. Odpovídala jsem na otázku redaktora, jak bych profilovala Čechy při cestování a čím se dle mého názoru my, Češi, na svých cestách lišíme od představitelů ostatních národů. Zásadní rozdíl jsem definovala podstatně omezeným cestovním rozpočtem, který je dán naší stále o dost nižší životní úrovní, než mají například obyvatelé západní Evropy.
"Spíme pod stromem a jíme konzervy. Na zádech nosíme větší náklady, hodně stanujeme, bivakujeme a ešusujeme."
Takoví byli Češi, které jsem na svých cestách potkávala, taková jsem já.
Autorem článku je Jakub Turek, šéfredaktor serveru Horydoly.cz
Říjen 2017
V létě roku 2017 jsem podnikla výpravu na švédský dálkový trek Kungsleden (Královská stezka). Celá cesta byla dlouhá zhruba 450 km a její převážná část vedla za polárním kruhem. O dojmech, zážitcích a pocitech, které mě na cestě provázely, jsem mluvila v rozhovoru pro stanici Českého rozhlasu Radio Wave. Kromě stezky Kungsleden jsme také hovořili o mém průvodci Krušnohorský kvérunk, který je zároveň vůbec prvním průvodcem pro přechod Krušných hor, jaký vznikl. Rozhovor se mnou zpracoval Pavel Sladký.
Celý rozhovor, článek a fotografie najdete v odkazu zde:
Komáři a jezera byli to nejhorší. Markéta Dobešová se vydala na švédský trek Kungsleden
Na treku Kungsleden - Odkaz na rozhovor viz výše
Červenec 2015
Polský časopis horské turistiky N.P.M. otiskl ve svém čísle reportáž o našem přechodu Alp z Mnichova do Benátek. Autorem článku je novinář Piotr Machul. Text přeložený do češtiny je možné si přečíst na mém blogu.
Článek: Reportáž v časopisu N.P.M.: Blíže nebi - Česká výprava přes Alpy
Svými obrazovými či textovými materiály jsem podpořila tyto projekty:
Červen 2020
Obci Kanina na Kokořínsku jsem věnovala textový a obrazový materiál k propagaci turistického okolí na obecních webových stránkách.
Článek na webu obce Kanina: Vrbodol
Fotogalerie na webu obce Kanina: Údolí Vrbodol
Článek na blogu: Kokořínské údolí Vrbodol
Duben 2017
Správa NP České Švýcarsko vydala na svých stránkách oznámení o provedených dobrovolnických pracích. Do článku zařadila několik fotek vytvořených účastníky setkání. Fotku se mnou fotil Rendy.
Článek na stránkách NP: Hráči geocachingu dobrovolnicky pečovali o jedle
Článek na blogu: Jedle pro naše děti
Fotka v originále: Také jsem si pár jedlí zasadila
Březen 2017
Redakci slovenského časopisu o geocachingu Publish! jsem věnovala dvě fotografie a krátkou část textu k článku o Moravskoslezském kraji. Článek nese název "Správy z krásno-drsného kraja" a vyšel v čísle 3/2017 v rubrice "O českých krajoch". Jeho autorem je Schevka.
Fotky v originále jsou k nahlédnutí v článku Tuláci Beskyd
Prosinec 2016
Zajímavý projekt Na den pod zem jsem podpořila věnováním ústřední fotky. Jedná se o podled na dekl od kanálu z jeho hloubi. :-) Do netradičního prostředí pro procházky jsem zavítala při lovení keše Styx. Fotka byla otištěna na oficiální brožuře a je také hlavní fotkou propagační webové stránky.
Web: www.nadenpodzem.cz
Fotka v originále: Styx - Pohled vzhůru na světlo Boží
Listopad 2015 a duben 2016
Oficiální blog Geocachingu ve svém článku píše o zajímavých keších provázejících po krásných výhledech. Pro krátký report o keši věnované přehodu Alp z Mnichova do Benátek si vybral tři moje fotky.
Článek: Geocaching Bucket List: Amazing Views Edition
O pár měsíců později se Geocaching k tématu této keše vrátil, tentokrát v článku odkazujícím na čtyři výběry keší (bookmarky). Jednu z mých fotek použil dokonce jako hlavní fotku článku.
Článek: 4 Geocaching Lists with Breathtaking Destinations from Around the World
Dlužno bohužel říci, že přestože má Groundspeak na fotky nárok podle smluvních podmínek, evidentně jim jejich vlastní (platící) členové nestojí ani za to, aby je u jejich materiálů uváděli jako autory.
Fotky v originále:
Sametové štíty Tuxerských Alp
Závratně krásný pohled na Grödner Joch
Nejvyšší vrchol celé cesty - Piz Boé
Moje materiály neoprávněně použili:
- server Pinterest