Procházky pro Pražáky II - Krajinou barona Ringhoffera pondělí 3. duben, 2017
Vítejte u druhého dílu turistického průvodce po středních Čechách.
Více informací o postupně vznikající publikaci najdete v sekci Úvodem v prvním dílu průvodce.
Jednotlivé kapitoly průvodce si můžete přečíst v odkazech níže.
Obsah:
Úvod
Práce s průvodcem Návod pro tisk
I. Procházka po vesničkách střediskových
II. Krajinou barona Ringhoffera
Další kapitoly budou zveřejňovány postupně, každý měsíc jedna.
PDF soubor průvodce určený pro tisk si můžete stáhnout na konci tohoto článku v sekci Přílohy.
II. Krajinou barona Ringhoffera
Délka trasy: 21 km
Typ trasy: lineární
Zajímavosti: lom Chlum, Velkopopovický pivovar, zámek Štiřín
s pěkným parkem, zámek Kamenice Doprava: tam – vlakem každou půlhodinu z Hlavního nádraží do
Mirošovic u Prahy; zpět – ze zastávky Kamenice, Nová Hospoda jezdí
pravidelně několik linek autobusů (např. 337 nebo 339) do zastávky
Budějovická Podrobnosti: trasa je vhodná také pro kolo, během cesty je dostupné
občerstvení, obchod a bankomat Geocaching: Krajinou barona Ringhoffera (GC3VAKQ)
Mapa: Mapy.cz
Baron František Ringhoffer II.
Až se budete v horkém létě v nějaké hospůdce osvěžovat pivem Velkopopovický Kozel, vzpomeňte si, že za vznikem tohoto věhlasného pivovaru stál jeden z nejvýznamnějších průmyslníků 19. století. Rozhodl se tak poté, co byly v jeho oblíbeném kraji nalezeny vydatné prameny vody. V té době měl za sebou již úspěšnou kariéru podnikatele ve strojírenství. Na Andělu, přesně tam, kam dnes chodíte na nákupy do Obchodního centra Nový Smíchov, nechal v roce 1852 postavit velkou továrnu na železniční vagóny. A ne jen tak ledajakou. Ringhofferův závod byl největší vagónkou v Rakousku-Uhersku a jeho vozy vyrobené na Smíchově dobře sloužily také císařovně Alžbětě.
Vraťme se ale do jeho oblíbeného kraje, totiž do okolí Velkých Popovic. Právě zde, v okolí zámku Štiřína a zámku Kamenice, s celou svojí rodinou pečovali o krajinu, vysazovali aleje a upravovali cesty. Výsledky jejich práce jsou patrné dodnes a právem je připomíná Naučná stezka, po které vás nyní posílám.
Hamerský rybník u zámku Kamenice - Foto: Mamka
Po naučné stezce Krajinou barona Ringhoffera
Orientace na trase je tentokrát velmi snadná. Celá cesta je značená jako naučná stezka, tedy zeleným úhlopříčným pruhem v bílém čtvercovém poli. Budete-li tuto značku následovat až do Kamenice, určitě se neztratíte.
Vaše putování po stopách rodu Ringhofferů začněte na vlakovém nádraží v Mirošovicích u Prahy. Auto tentokrát nechte doma, konec výletu je v Kamenici a doprava zpět do Prahy je odsud snadná. Vydejte se po modré turistické značce, která je zároveň naučnou stezkou.
Hned první zajímavostí je zatopený lom Chlum. Ten měl v oblibě Bohumil Hrabal, když jeho prostředí zvěčnil v novele Obsluhoval jsem anglického krále. Pokud lom budete chtít navštívit, sejděte z modré značky a vydejte se po silničce až k němu. Má čistou, zeleno-modře zbarvenou vodu.
Ve Velkých Popovicích vám nesmí uniknout pivovar. Vždyť právě ten zdejší oblast tak proslavil. Dnes pivovar patří pod Plzeňský prazdroj, ale stále nabízí značku Velkopopovický Kozel. Budete-li mít trochu času nazbyt, můžete se vypravit na exkurzi dovnitř a ochutnat pivo přímo z tanku, prohlédnout si novou a starou varnu, stáčírny, ležácký sklep a maskota pivovaru – kozla Oldu. Kdyby vás náhodou návštěva pivovaru příliš unavila, můžete zde výlet přerušit a odjet autobusem zpět do Prahy. To by ale byla škoda, a proto pokračujte dále po Naučné stezce.
Pokud si budete chtít prohlédnout zámek Štiřín, musíte sejít z Naučné stezky na rozcestí „U Všedobrovic“ a vydat se po zelené. Žádná velká zacházka to není a určitě se vám bude líbit v zámeckém parku.
Poté se můžete na modrou opět napojit a jít se podívat na zámek Kamenice. Sledujte mapu, ať se v té Olešovicko-Kamenické džungli neztratíte. Všimněte si, že vížka zámku nápadně připomíná čelní věž zámku Hluboká. Dovnitř se ale nedostanete, rezidence je v soukromých rukou a není přístupná veřejnosti.
Naučná stezka končí u Kosteleckého rybníka. Pokud si ale budete chtít cestu zkrátit, můžete vyrazit na nejbližší autobusovou zastávku ‚Kamenice, U Dvora‘, případně se můžete trochu přiblížit do centra a jet ze stanice ‚Kamenice, Kulturní dům‘, u které je také hospoda U Partyzána. Otevřeno mají denně. Schválně, jaké pivo tam asi čepují? :-)
Celou dobu budete míjet infotabule, které vám připomenou, čím je dané místo spjaté s baronem Ringhofferem. Projdete se parky, které dal vytvořit, alejemi, které zasadil, uvidíte zámky, které udržoval. A na konci poznáte, jak jeden člověk dokázal změnit celý kraj ve prospěch všech.
Koně na statku v Kamenici - Původně měděný hamr rodu Ringhofferů, dnes stáje Kamenický dvůr.
Foto: Mamka
Tip:
Ti z vás, kteří neradi chodí sami, se mohou připojit ke každoročnímu hromadnému pochodu, který se koná vždy na konci dubna. Trasu účastníci zdolávají pěšky, na kole i koloběžce, zkrátka každý tak, jak je to zrovna jemu blízké. Letos, tedy v roce 2017, to bude již 12. ročník putování. Připadá na datum 22.4. a vychází se v 9:30 od vlakového nádraží v Mirošovicích. A právě na letošní rok navíc připadá významné výročí 200 let od narození Františka Ringhoffera. Není lepšího způsobu, jak uctít jeho památku, než nechat se provést krajem jeho srdce.
Pozvánka na pochod zde: Putování krajinou barona Ringhoffera
Naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera - Po rozkliknutí lze mapu zobrazit na Mapy.cz
Pokud chcete dostávat upozornění na nové články na mém blogu, přejděte prosím na odkaz zde: Odebírat novinky
Přílohy
- Procházky pro Pražáky II. díl [1.28 Mb]
díky za náměty
Jojo, i kolem Prahy je toho dost ke koukání. Navíc je to příjemná pohodová multinka, kterou máš, myslím, i v bookmarku.