Domů » Ostatní » Procházky pro Pražáky - Práce s průvodcem

Procházky pro Pražáky - Práce s průvodcem úterý 7. březen, 2017

Procházky pro Pražáky - titulní strana průvodce

Tento článek je doplňujícím textem k turistickému průvodci Procházky pro Pražáky. 
Více informací o této postupně vznikající publikaci najdete v sekci Úvodemprvním článku.
Jednotlivé kapitoly průvodce si můžete přečíst v odkazech níže.

Obsah:

Úvod
Práce s průvodcem Návod pro tisk
I. Procházka po vesničkách střediskových
II. Krajinou barona Ringhoffera



Další kapitoly budou zveřejňovány postupně, každý měsíc jedna.

Pro přehledné uspořádání je každá kapitola rozdělena do čtyř hlavních částí: základní souhrnné údaje o cestě, obecná charakteristika, navigační část doplněná informacemi o zajímavých místech a mapa trasy.

Základní údaje

Podle způsobu vedení trasy jsem rozdělila jednotlivé procházky do tří hlavních kategorií:
· lineární – trasa je vedena zmísta A do místa B. Pro přesun na takovou trasu je vhodnější zvolit hromadnou dopravu;
· okružní – trasa tvoří uzavřený okruh, pro přesun na místo je možné zvolit hromadnou dopravu i auto;
· bodová – je zvoleno několik bodů zájmu (např. rozhledny), které se pěšky nedají efektivně propojit. Pro přesun mezi nimi je vhodnější použít auto. (Tento typ trasy průvodce zatím neobsahuje, ale je v plánu do budoucna.)

V úvodním shrnutí najdete např. délku trasy, zastávky veřejné dopravy, zda se dá cesta absolvovat na kole, možnosti občerstvení během cesty a další.

Navigace a mapy

Ačkoli k jednotlivým kapitolám jsou vždy přiložené malé mapky s vyznačenou trasou, vždy je téměř nezbytné vybavit se i velkou mapou dané oblasti. U každé procházky je uvedeno číslo a jméno papírové mapy, kterou je možné pro cestu použít.

Ne vždy však vaše kroky povedou po značených turistických trasách, a někdy dokonce ani po cestách, které by byly v mapách vyznačeny. Pro usnadnění orientace je tedy vhodné použít navigaci, ať už pro ni máte samostatný přístroj nebo jen chytrý telefon.

Uživatelům mobilních navigací radím, aby si do svých telefonů stáhli aplikaci Mapy.cz s offline mapovým podkladem pro Českou republiku. Vše je zdarma a jedná se o nejlepší dostupné mapy pro naši zem. Velmi šikovná je funkce Baťůžek od Mapy.cz, ve které si můžete trasy uložit a pak je zobrazit přímo v terénu a kontrolovat svoji polohu na mapě. Díky offline mapovým podkladům navíc můžete šetřit baterii vypnutím dat a jít pouze se zapnutými polohovými službami. Podrobný návod, jak Mapy.cz efektivně využívat v terénu si můžete vyhledat v Nápovědě Seznamu.

Zadávání trasových bodů

Některá zajímavá místa jsou v terénu důmyslně skryta a není snadné je najít. Pro takové případy vám uvádím v textu přesné souřadnice, podle kterých objekt snadno najdete. Užívám formát souřadnic WGS-84 (standardní „geocachingový“ zápis DD°MM.MMM).

Pro majitele GPS přístrojů není problém souřadnice zadat a nechat se navigovat přímo k nim. Jak je ale zadat do telefonu? Bohužel většina běžných klávesnic v mobilech neobsahuje speciální znak pro stupně, což je pro napsání souřadnic klíčové. Tento nedostatek se dá obejít, pokud budete mít text průvodce uložený přímo v telefonu, např. v emailu. Z něj pak kurzorem snadno okopírujete celé souřadnice a vložíte je do vyhledávače v aplikaci Mapy.cz. Bod se vám poté přesně zobrazí na mapě a můžete sledovat, jak se k němu přibližujete.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace